Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Zelda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zelda Timeline
    Είναι 38 λεπτά.
    Carpe diem

    Comment


    • Ξεκίνησα το Majora's Mask σε emulator με full AA στα 1080p. Το αποτέλεσμα σε σχέση με το original 240p του N64, είναι μίλια μπροστά. Κάνει την κονσόλα να έχει playable γραφικά .

      Από Zelda έχω παίξει μόνο το πρώτο του NES και το Alundra του PSone αν μετράει. Πρωτότυπο concept, όμως με αγχώνει το θέμα των τριών ημερών και με ξενερώνει που πρέπει να προλάβω τα quests πριν πέσει για ακόμα μία φορά ο ουρανός στο κεφάλι μου. Δεν είναι άσχημο, όμως υπάρχουν αρκετά πράγματα που μου κακοφαίνονται, ίσως επειδή είναι και τίτλος 10ετίας και βάλε πλέον. Περισσότερα αν και όταν το τερματίσω

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Αυτά αν σου κακοφαίνονται δεν είναι τίποτα.
         
        Για να λύσεις το θέμα με τον χρόνο χρησιμοποίησε το inversed song of time.Παίζεις το song of time αντίστροφα και όλα κυλάνε πιο αργά.Έτσι λύνεις μεγάλο θέμα με άγχος κτλ.Κάνεις ότι είναι να κάνεις και σώζεις στο τέλος και ξανά από την πρώτη μέρα μετά.Είναι και για να κάνεις κανένα διάλλειμα και να μην αποροφηθείς εντελώς.Δες το και έτσι!

        Ο έλεγχος της κάμερας δεν σε προβληματίζει?Ειδικά σε κάτι mini games που θέλουν στόχευση.
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • Το πρώτο που παρατήρησα είναι η απουσία της κάμερας και του jump. Και καλά για την κάμερα, στο jump όμως νόμιζα πως είχα ξεχάσει να βάλω το κουμπί, έλεγα πως δεν γίνεται

          Αυτό που λες στο spoiler φαίνεται ωραίο κόλπο, θα το τσεκάρω. Γενικά επειδή είμαι στην αρχή, θέλω να προχωρήσω αρκετά ακόμα πριν εκφέρω απόψεις. Σε γενικές γραμμές ευχάριστο παιχνίδι είναι.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          •  
            Αν ξαναπαίξεις ξανά το song of time γυρνάς στην κανονική ροή της ώρας.Χρησιμοποίησέ τα κατάλληλα για να βγεις από μπελάδες.Γίνεται να πας και το χρόνο γρήγορα μπροστά αν παίξεις συνεχόμενα δυο φορές κάθε νότα.Σε πάει ή κατευθείαν βράδυ αν είσαι μέρα ή κατευθείαν μέρα αν είσαι βράδυ.Έτσι κάνεις γρήγορα αυτό που θες και δεν βαριέσαι.Επίσης αν θες να περνάς δύο δύο τις ώρες πας στο inn της anju και κάθε φορά που μιλάς στη γιαγιά(επέλεξε το αντίστοιχο νανούρισμα) πας 2 ώρες μπροστά.

            Αυτό με το jump δυστυχώς δεν γίνεται σε κανένα 3d zelda.Δεν υπάρχει jump.Αυτό που κάνεις είναι να πηγαίνεις στην άκρη κάθε πλατφόρμας και πηδάει αυτόματα.
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Originally posted by paixtis View Post
              [SPOILER]
              Αυτό με το jump δυστυχώς δεν γίνεται σε κανένα 3d zelda.Δεν υπάρχει jump.Αυτό που κάνεις είναι να πηγαίνεις στην άκρη κάθε πλατφόρμας και πηδάει αυτόματα.
              Γιατί δυστυχώς;

              Comment


              • Egw logiko to vlepw to distyxws...
                Adventure game me platforming xwris jump?
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Originally posted by Ground_zero View Post
                  Egw logiko to vlepw to distyxws...
                  Adventure game me platforming xwris jump?
                  Δε δίνει τόση βάση στο platforming το zelda, και όπου δίνει είναι -σχετικά κοντά σε μηχανισμούς- platforming τύπου cinematic
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Den exei shmasia, oute to Devil may cry dinei tosh shmasia stp platforming, apla skepsou ta possibilities, iptamenoi exthroi, perierges gwnies stoxefshs gia to hookshot, skilljumps kai giati oxi na dwsei shmasia sto platforming?
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Ορίστε και ένα πολύ καλό preview του νέου A Link to the Past.
                      The Legend of Zelda's in something of an awkward predicament: in one camp there are those who roll their eyes when the …

                      Kαι ένα video από GameXplain
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Δεν ξέρω αν ευθύνεται το γεγονός ότι δεν έχω παίξει το αρχικό οπότε δεν έχω και τίποτα τρελές προσδοκίες,αλλά το συλ γραφικών του τίτλου μου αρέσει αρκετά.Αν βέβαια αποτελούσε σήκοελ του αγαπημένου μου τίτλου όλων των εποχών,παίζει να ξενέρωνα κι εγώ γιατί θα το περίμενα αλλιώς,δεν ξέρω.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Egw tha to perimena me kalytera grafika, other than that fenetai mia xara to paixnidi, arkei na mhn yperxrhsimopoieitai to 3D gimmick dhladh (pou distyxws mallon atyxos eimai se afto, h Nintendo panta goustarei na sou trivei tis "kainotomies" ths sthn mourh).
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Κι εγώ όταν ανακοινώθηκε ενθουσιάστηκα- βασικά μόλις είδα τον τίτλο στο eurogamer νομίζω και μία εικόνα. Όταν είδα το vid κάπου πάγωσα γιατί μου φάνηκε αρκετά generic σαν art direction. Αλλά οκ, το LttP το έχω λιώσει από το 96 που το είχα αγοράσει μτχ μέχρι σήμερα και αποτελεί τον αγαπημένο μου τίτλο της σειράς. Είχα παίξει το πρώτο Zelda στο NES μου( δανεικό απο συμμαθητή) και το είχα λατρέψει αλλά το LttP πήγε τη σειρά σε άλλο επίπεδο και μαζί με το Link's Awakening αποτελούν τα αγαπημένα μου top down Zeldas.

                            Δεν είμαι απαισιόδοξος, απλώς ανησυχώ μήπως συμβεί αυτό που αναφέρει το preview του Eurogamer.
                            In that regard, this should be nothing but a triumph: an old bedtime favourite retold in a new and more vibrant voice. In another, though, I'm not quite so sure: this is a product of the Nintendo that's so keen to remind us of its heritage that it's in danger of not living up to it, as it repackages old formulas and churns through them at an alarming rate. This isn't necessarily the start of an annualised Zelda, but it feels very much like it's drawn from the same pool as the New Super Mario Bros. games rather than from whatever strange sauce brought us the fever dream of Link's Awakening - and that it's from a Nintendo that's happy to draw upon past memories without being quite bold enough to conjure new ones of its own.
                            Γιατί με τα NSMB κατάφεραν, που κατόρθωμα είναι μιας και είμαι ταγμένος fan των 2d Mario, να βγαίνει νέος τίτλος και να σκέφτομαι "οκ μτχ ή αν το πετύχω ποτέ σε price drop", ενώ παλιότερα χαλαρά έσκαγα το 50€ day one.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Eγώ από την άλλη δηλώνω απλά επιφυλακτικός.Στα δύο τελευταία zelda πήραν πολύ περίεργες αποφάσεις όσον αφορά τον σχεδιασμό και για αυτόν τον λόγο δεν δηλώνω ενθουσιασμένος.Αν είναι να το τιγκάρουν filler quests και να το κάνουν γραμμικό μέχρι αηδίας ενώ η σειρά υποτίθεται ότι προσφέρει την χαρά της εξερεύνησης τότε καλύτερα να μην το βγάλουν ποτέ ειδικά όταν προωθείται ως η συνέχεια ενός εκ των καλύτερων τίτλων όλων των εποχών.Δηλώνω απλά ότι με ενδιαφέρει και θα παρακολουθώ την πορεία του,αν όταν βγει κάνει τα ίδια λάθη με τα tp και ss (αν και δεν το νομίζω) θα το σκεφτώ αν θα το αγοράσω.

                              εντιτ:Το artwork του λινκ δεν μου αρέσει καθόλου,μου θυμίζει fangame.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Originally posted by Deus View Post
                                εντιτ:Το artwork του λινκ δεν μου αρέσει καθόλου,μου θυμίζει fangame.
                                Όλα, από άποψη production values, θυμίζουν fan game.



                                Δηλαδή, πραγματικά, μπορώ να φέρω παραδείγματα indie τίτλων που φτιάχνονται από μικρές ομάδες, με πολύ περιορισμένο budget, και δείχνουν καλύτερα...
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X