Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Zelda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ναι δεν είναι ότι έχει δύσκολους μηχανισμούς. Πως να το θέσω... Εγώ τέτοιο παιχνίδι δεν έχω ξαναπαίξει, έτσι ίσος να φταίει το ότι ακόμα δεν έχω μπει εντελώς στην λογική τον γρίφων του. Δείτε αυτό στο 3:10 για παράδειγμα:



    Δεν μου πέρασε από το μυαλό, έχω συνηθίσει σε πιο linear/solid γρίφους, και ας είναι και πιο δύσκολοι. Δείτε επίσης αυτό που είναι ακόμα πιο δύσκολο, έξω από τα πλαίσια του να το σκεφτείς έτσι απλά από μονος σου:



    Να φανταστείτε κιόλας δεν ήξερα καν ότι με το rolling μπορείς να σπάσεις κουτιά, ή ότι τα σκαθάρια ας πούμε δεν υπάρχουν μονο από αισθητικής πλευράς αλλα μπορείς να τα βάλεις σε βάζο και μάλιστα να τα χρησιμοποιήσεις σε soft soil! Πιστεύω σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται στο ότι ακόμα να συνηθίσω την "λογική" τέτοιου είδους παιχνιδιών. Ούτε RPGs και platforms έχω παίξει ιδιαιτερα.

    Comment


    • Το 2ο δε χρειαζεται να το κανεις ετσι, αυτος ειναι τροπος για να παρεις την καρδια πιο νωρις απ' οτι θα πρεπε κανονικα. Το λογικο ειναι να το κανεις αυτο σε αλλο κομματι του παιχνιδιου και με αλλο τροπο.

      Comment


      • Aion αν είναι το πρώτο σου Zelda λογικό είναι να δυσκολεύεσαι. Όταν πάρεις το κολάι όλα θα γίνουν πιο εύκολα. Γενικότερα τα puzzles των Zelda είναι ιδανικά κατ' έμε, challenging χωρίς να σου σπάνε τα νεύρα.

        Μιας και ποστάρω εδώ να πω πως στο A Link Between Worlds πλέον θα μπορείς να διαλέξεις την σειρά των dungeons όπως θες α λα Zelda στο NES. Επίσης:

        Comment


        • Αυτό που κάνει στο δεύτερο βίντεο είναι εκμετάλλευση ενός glitch.
          Σου φαίνεται δύσκολο γιατί δεν έχεις ξαναπαίξει Zelda για να μπεις στη λογική.
          Στο πρώτο Zelda που είχα παίξει είχα κολλήσει στην αρχή του πρώτου dungeon επειδή δεν ήξερα πως μπορούσες να σπρώξεις πέτρες...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • A δεν το ήξερα αυτό με την καρδια, απλά έτυχε και το είδα σε κάποιο video και έτσι το έκανα. Αυτό με την κότα όμως πάλι σαν glitch μου φαίνεται έτσι όπως πατάει πάνω στον φράχτη στην τρίχα. Oh well... Λογικά όσο παίζω τόσο θα εξοικειώνομε με το style αυτό.
            Originally posted by straier View Post
            Στο πρώτο Zelda που είχα παίξει είχα κολλήσει στην αρχή του πρώτου dungeon επειδή δεν ήξερα πως μπορούσες να σπρώξεις πέτρες...
            E αυτό το έκανα άμεσος, έχοντας παίξει τόσα Resident Evil και Tomb Raider.

            Comment


            • Originally posted by straier View Post
              Αυτό που κάνει στο δεύτερο βίντεο είναι εκμετάλλευση ενός glitch.
              Σου φαίνεται δύσκολο γιατί δεν έχεις ξαναπαίξει Zelda για να μπεις στη λογική.
              Στο πρώτο Zelda που είχα παίξει είχα κολλήσει στην αρχή του πρώτου dungeon επειδή δεν ήξερα πως μπορούσες να σπρώξεις πέτρες...
              Εγώ στο πρώτο zelda (link's Awakening) είχα κολλήσει πριν καν μπω στο πρώτο dungeon
              Βέβαια όσο ωραίο φαίνεται αυτό στην αρχή μετά καταντάει εξαιρετικά επαναλαμβανόμενο. Προσωπικά ακόμα και κάποια υπότιθεται καινούργια στοιχεία που βάλαν στα 2 του ds μου φάνηκαν μία από τα ίδια.

              Comment


              • Και γω για Link's Awakening μιλούσα. Μήπως πρόκειται τελικά για το δυσκολότερο Zelda;
                Το κακό είναι πως τα καινούργια στοιχεία που βάλαν στο DS έκαναν το παιχνίδι χειρότερο... Βλέπε τεράστια dungeons, τραίνα κλπ.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Originally posted by straier View Post
                  Και γω για Link's Awakening μιλούσα. Μήπως πρόκειται τελικά για το δυσκολότερο Zelda;

                  Το Zelda II θέλει να σου πει δυο λόγια.

                  Και τα dungeons του DS δεν ήταν τεράστια.

                  Comment


                  • Μπα πέρα από το τέλος το zeldaII είναι σχετικά βατό.Το πρώτο zelda θα'λεγα εγώ.Δύσκολοι εχθροί,δύσκολοι γρίφοι,δύσκολα dungeons.
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • Για μενα ολη η δυσκολια του 1ου Zelda ηταν να βρεις τα dungeons, ολα τα αλλα μου φανηκαν απλα οταν το επαιξα. Προσωπικα τα πιο πολλα game overs τα κανα σιγουρα στο ALTTP, χωρις να ναι πολυ δυσκολο ή κατι τετοιο νομιζω πως ηθελε περισσοτερη προσοχη μεσα στα dungeons σε σχεση με τα υπολοιπα παιχνιδια της σειρας.

                      Comment


                      • Η αλήθεια είναι ότι κανένα Zelda δεν είναι δύσκολο. Ακόμα και στο II υποτίθεται ότι είναι δύσκολο λόγω του χειρισμού του και του save system. Εμένα όλα τα Zelda μου φαίνονται βατά. Κάποια περισσότερο, κάποια λιγότερο.

                        Comment


                        • Και τα dungeons του DS δεν ήταν τεράστια.
                          Temple of the Ocean King...
                          Τα Zelda δεν είναι δύσκολα αλλά κάποια είναι πιο δύσκολα από άλλα. Και το πρώτο που παίζεις είναι συνήθως το δυσκολότερο.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Κι εμένα με δυσκόλεψε αρκετά το πρώτο μου Ζέλντα μέχρι να καταλάβω κάποια πράγματα και κάποιους μηχανισμούς και ας ήταν από ότι έχω ακούσει για έναν από τους πιο εύκολους τίτλους της σειράς,το Minish Cap.Βέβαια δεν είχα θέμα με τα dungeons,κάθε άλλο,αυτά βγήκαν εμ τη μία.Στον Overworld είχα θέματα.Και θα συνεχίσω να έχω γιατί χάνομαι.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Psaxno gia to pio ine to katalilo order to play ta Zelda. Mallon to OOT pou arxisa sto 3DS ine sosti epilogi. Meta ti ginete? Majora's Mask? Den ksero an mporo na pekso mexri kai to proto Zelda pou kikloforise, omos mporite na mou pite tin xronologiki tous sira mexri tora, tin sira pou ine kalitera na ta pekso, kai se pia sistimata? Episis mias kai den exo tis palies konsoles, pite mou pia tha mporousa na pekso se Android, 3DS, Wii U, kai stin esxati se emulator sto PC. Zitao polla e?

                              Edit: Meta apo afto http://m.ign.com/articles/2013/09/12...that-i-laughed kalitera tha itan na kathisteriso ligo gia to Majora's Mask kai na pekso kapio allo.

                              Comment


                              • Majora's Mask είναι λίγο τζιζ για noob σε zelda(αν και γω noob ήμουν όντας το πρώτο μου zelda).,Είναι δύσκολο.Πάνε σε twilight,skyward sword από 3d zelda και στα zelda του ds από φορητά.Είναι τα πιο εύκολα να αρχίσεις.Απόφυγε επίσης για αρχή τα zelda1,2,links awakening,oracles,link to the past.Τα υπόλοιπα είναι για σένα!
                                Nintendo I.D.: paixtis
                                3ds friend code: 2664-2347-7128

                                Comment

                                Working...
                                X