Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Όσον αφορά τα δακτυλίδια από το πρώτο μου playthrough φοράω το Ring of Favor and Protection και 8/10 φορές το Silver Serpent Covetous Ring. Σπάνια αλλάζω το δεύτερο όταν το απαιτούν οι περιστάσεις ενώ το πρώτο έχει βγάλει ρίζες στο δάκτυλό μου.

    Straier σκέφτηκα μήπως γίνεται όπως το Gears of War 2 όπου σε Co- Op campaign ο κάθε χρήστης διαλέγει το επίπεδο δυσκολίας που θέλει να παίξει και η έκβαση της μάχης είναι ανάλογη.

    Comment


    • Όσον αφορά τα δακτυλίδια από το πρώτο μου playthrough φοράω το Ring of Favor and Protection και 8/10 φορές το Silver Serpent Covetous Ring. Σπάνια αλλάζω το δεύτερο όταν το απαιτούν οι περιστάσεις ενώ το πρώτο έχει βγάλει ρίζες στο δάκτυλό μου.
      Παίζει να μην έχω βάλει ούτε μια φορά το Silver Serpent Covetous Ring. Άχρηστο τελείως αν δεν κάνεις farming, βέβαια βάζεις έξτρα challenge έτσι. To άλλο δεν το έχω βάλει στο βασικό χαρακτήρα μου για να μην το σπάσω.

      Straier σκέφτηκα μήπως γίνεται όπως το Gears of War 2 όπου σε Co- Op campaign ο κάθε χρήστης διαλέγει το επίπεδο δυσκολίας που θέλει να παίξει και η έκβαση της μάχης είναι ανάλογη.
      Και δηλαδή η δυσκολία είναι κάτι ενδιάμεσο; Ή ο παίκτης που έχει πιο χαμηλή δυσκολία κάνει πιο πολλή ζημιά; Δεν έχω παίξει GoW για να ξέρω.

      το furysword κανει fire dmg το οποιο δουλευει τελειως διαφορετικα απο τα υπολοιπα fire dmg swords (πχ αυτα που φτιαχνεις) αλλα σε μερικους εχθρους που εχουνε εξαιρετικα μεγαλο fire res κοβεται το dmg του στο 1/3 (ειναι δυο με τρεις σε ολο το game αυτοι)
      Όλα τα fire damage swords δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο (όσον αφορά το damage infliction). Οι βασικές διαφορές είναι πως το Fury (το οποίο είναι ουσιαστικά Chaos και όχι Fire weapon) έχει stat scaling και δεν έχει ισορροπημένα physical-elemental damage (που έχουν όλα τα όπλα που φτιάχνεις εσύ) αλλά πολύ περισσότερο fire damage. Το δεύτερο του δίνει σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με άλλα elemental weapons αφού, κατά κανόνα, ό,τι έχεις σε non-physical damage είναι καλύτερο από physical (αντίστοιχη περίπτωση είναι το Moonlight Greatsword που έχει μόνο magical damage). Το μόνο ίσως κακό είναι πως δεν έχει κλωτσιά.
      To Fire damage εξαρτάται από το fire res του αντιπάλου (δεν είναι στάνταρ 1/3) και οι Four Kings δεν έχουν κάποιο αξιόλογο fire res. Ψηλό fire res έχουν πχ οι αράχνες στη Blighttown.

      νομιζω οτι 4kings δεν ειναι μεσα σε αυτους τους εχθρους αλλιως πως τους εβγαλα τοσο ευκολα σε ολα τα new games+ , αλλα οπως και να εχει με λιγο stamina δεν κανεις δουλεια με ενα σπαθι τοσο γρηγορο οσο το furysword γιατι στην τρωει πολυ γρηγορα ειδικα χωρις το stamina ring που αυξανει την αποτελεσματικοτητα του κατα πολυ
      Καλά με πιο αργό σπαθί είναι χειρότερα, και πάλι ξεμένεις από stamina και ίσως πιο γρήγορα. Απλά αν κάποιος έχει δώσει έμφαση στο Strength ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσει ένα strength scaling weapon όπως το Zweihander που έχει και καλύτερο range και κάνει stagger τον αντίπαλο πιο εύκολα. Το build του καθένα μπορεί να αλλάξει άρδην την αποτελεσματικότητα κάποιου όπλου/μαγικού. Κάποιοι πόντοι διαφορά μπορεί να κάνουν τεράστια διαφορά.
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Όλα τα fire damage swords δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο (όσον αφορά το damage infliction). Οι βασικές διαφορές είναι πως το Fury (το οποίο είναι ουσιαστικά Chaos και όχι Fire weapon) έχει stat scaling και δεν έχει ισορροπημένα physical-elemental damage (που έχουν όλα τα όπλα που φτιάχνεις εσύ) αλλά πολύ περισσότερο fire damage.
        μα προφανως ακριβως αυτο εννουσα οταν εγραψα οτι λειτουργει με διαφορετικο τροπο χαιρω πολυ,αλλωστε το καταλαβαινει κανεις αυτο βλεποντας και τα στατιστικα του στην καρτελα στο invectory ποσο τρελο fire dmg κοβει και το οτι αυξομιωνεται το dmg σε σχεση με τα υπολοιπα fire/chaos weapons, παλι προσπαθεις να διαφωνησεις για να διαφωνησεις it gets old really, α και το slash με evade που εχει το furysword ειναι πολυ ποιο χρησιμο εναντι της κλωτσιας, συνηθως οταν υπαρχει resistance το dmg κοβεται η σε 1/2 η σε 1/3 και δεν χρειαζομαι κανεναν οδηγο η καποιον να με διωρθωσει, για να το διαπιστωσα οταν το ειδα ο ιδιος στη πραξη


        Καλά με πιο αργό σπαθί είναι χειρότερα, και πάλι ξεμένεις από stamina και ίσως πιο γρήγορα. Απλά αν κάποιος έχει δώσει έμφαση στο Strength ίσως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσει ένα strength scaling weapon όπως το Zweihander που έχει και καλύτερο range και κάνει stagger τον αντίπαλο πιο εύκολα. Το build του καθένα μπορεί να αλλάξει άρδην την αποτελεσματικότητα κάποιου όπλου/μαγικού. Κάποιοι πόντοι διαφορά μπορεί να κάνουν τεράστια διαφορά
        οπως εγραψα και ποιο πανω αν μελετησει κανεις ολα τα οπλα θα διαπιστωσει οτι το dexterity ειναι το ποιο σημαντικο στατιστικο να ανεβασει κανεις που θελει να δει ποσο δυνατα και χρησιμα μπορουνε να γινουνε μερικα απο τα καλυτερα οπλα στο παιχνιδι, το strength και αυτο χρησιμευει σε αρκετα οπλα που guess what? ειναι παναργα (πχ δες τα dragonweapons) και ουσιαστικα γινονται outdamaged απο αυτα που χρειαζονται dexterity, απο εκει και περα υπαρχoυνε και faith weapons και magic weapons οπως το moonlight που ανεφερες η ακομα και το astoria greatsword που κανει scale απο λιγο με ολα τα stats, αλλα την λειτουργικοτητα και την αποτελεσματικοτητα τoυ furysword δεν την φτανει κανενα, μην ξεχναμε οτι το furysword παιρνει ποντους μεταξυ των αλλων και απο το humanity

        σαφως mr.obvious straier και το build αλλαζει την αποτελσματικοτητα αφου μιλαμε για scaling με stats, ομως το zweihander σαν καλο ultra greatsword βλεπει απο χιλιομετρα το νουμερο των swings που κανει τo furysword σε εναν x χρονο, την μοναδικη στιγμη που αξιζουν τα ultra greatswords ειναι αμα τρεχεις στο πρωτο hit που θα σκασεις και κανουν stagger οντως μερικους εχθρους (τους μικρους) πχ κατι μυνωταυρους στα fire ruins η τιποτα giant skeletons/dogs/titanite demons δεν θα τους κανει ,

        αλλα στα new game+++ που εχουνε τεραστια hps οι εχθροι θα εχεις προβλημα ισως να σε σκοτωνουνε και πρωτοι ενδεχομενος καποιοι, θες γρηγορα οπλα (αυτο ειναι υποκειμενικη αποψη φυσικα αλλα εχει δημιουργηθει μετα απο testing), για να μην ανεφερω και το weight ποσο σημαντικο ειναι, θες οπωςδηποτε αυτο το πολυποθητο <50&#37; equip load ωστε να εισαι το λιγοτερο στην δευτερη βαθμιδα run/walk και να εισαι ευελικτος χωρις πεναλτυ στο roll/evade, τα ultra greatswords εχουνε μεγαλο weight σε σχεση με τα κατανα πχ (που ειναι επισης πολυ χρησιμα) η με το furysword


        ps. ενταξει τοσο ιντερνετικο μελανι για ενα virtual κωλοσπαθο δεν πρεπει να εχει χυθει ποτε ομως

        Comment


        • Originally posted by straier View Post
          Και δηλαδή η δυσκολία είναι κάτι ενδιάμεσο; Ή ο παίκτης που έχει πιο χαμηλή δυσκολία κάνει πιο πολλή ζημιά; Δεν έχω παίξει GoW για να ξέρω.
          Είναι ακριβώς όπως το λένε οι ενδείξεις. Στο δικό μου play έχω την δική μου δυσκολία π.χ. Hard και ο άλλος στο δικό του έχει easy mode και προχωράμε μαζί. Είναι θέμα damage accept/give.

          Στο Dark Souls λίγο πριν τα μεγάλα bosses θέλω λίγο πριν ψοφήσουν να βάζω και το Avarice helmet που είναι το σεντουκόστομα για να παίρνω επιπλέον 20% exp. αλλά όλο το ξεχνάω το ρημάδι.

          Comment


          • 5ο συνεχόμενο playthrough, 260 Level, 99 endurance, 505 ώρες gameplay και προχωράμε δυναμικά. Για όσους ενδιαφέρονται να πάρουν περισσότερα souls δεν θα ήταν κακό να παίζουν με το Silver Serpent Covetous Ring και Avarice (σεντουκόστομα) στα bosses και στους εχθρούς που δίνουν πολλές ψυχές. Ειδικότερα, στους αντιπάλους που έχουν αργό animation όταν πεθαίνουν μπορείτε με change order να βάλετε το Avarice και το Silver Ring γρήγορα και να πάρετε τα έξτρα experience. Δεν είναι δύσκολο και αξίζει στην τελική.

            Comment


            • Για πες τα stats σου.
              Επίσης όποιος έχει όρεξη ας αναφέρει τις αγαπημένες του πανοπλίες. Όχι μόνο λόγω χρησιμότητας αλλά και εμφάνισης.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Originally posted by straier View Post
                Για πες τα stats σου.
                Επίσης όποιος έχει όρεξη ας αναφέρει τις αγαπημένες του πανοπλίες. Όχι μόνο λόγω χρησιμότητας αλλά και εμφάνισης.
                Να πω ότι τα θυμάμαι όλα θα σε γελάσω. Λοιπόν έχουμε και λέμε:
                Knight Class Chaos +3 Covenant - 260 Level
                strength 51
                Vitality 50
                Endurance 99
                Attunement 19
                Dexterity 21
                Resistance 30 ή 31
                Intelligence 20 ή 21
                Faith 50
                Humanity 99

                Chaos Zweihanter +5 με 10 humanity= 738 Dmg One Handed
                Zweihanter + 15 + Sunlight Blade + Darkmoon Talisman = 965 Dmg One Handed
                Grant +5= 731 Dmg One Handed για Divine καταστάσεις.
                Claymore + 15 με όλα τα εξτρά Sulight Blade κτλ.. και Ornstein Spear + 5 για PvP καταστάσεις. (ελάχιστες)

                - Havel Armor Set and Shield + Ring of Favor and Protection + Silver Serpent Ring + Cloranthy Ring μόνο σε κάποια bosses μέχρι να αποδυναμωθούν για 4 Playthroughs.

                - Giant Armor Set + 5 and Havel's Shield + Ring of Favor and Protection + τα παραπάνω για να έχω 50% equip Load.
                Οι 30 πόντοι επιπλέον Poise της Havel πανοπλίας είναι σημαντικό πλεονέκτημα έναντι της Giant. Η δεύτερη έχει καλύτερη αντοχή στο ξύλο και στα element defense εκτός του Magic αλλά στο 5ο playthrough το damage που τρως είναι μεγάλο οπότε έχει λίγη σημασία. Το θέμα εκεί είναι να μην χτυπηθείς και η Havel χωρίς Wolf Ring σε κρατάει αγκυροβολημένο (σχεδόν σε όλους τους εχθρούς).

                Σιγά σιγά φτιάχνω σε full μορφή και την Steel Armor Set + Shield η οποία φαίνεται αξιόλογη για πιο <<ελαφριές>> λύσεις.

                Comment


                • Αποφάσισα αυτό το playthrough να το ολοκληρώσω όπου μπορώ με Co- Op. Χθες και σήμερα σφάξαμε με ένα συμπαίκτη όχι 1 ούτε 2 αλλά 21 αντιπάλους Darkwraith και Gaylord Gwyndolin avengers στο δασάκι που είναι η Alvina. Οι 9 πέσανε από το Murakumo μου και παραδόξως όλοι αυτοί ήταν μπλε phantoms που τους έβλεπα μόνο εγώ. Ο συμπαίκτης δεν μπορούσε να τους αγγίξει. Άλλοτε ερχότανε ένας, άλλοτε τρεις. Μιλάμε για πολύ ξύλο και έχασα μόνο 2 φορές από διασταυρωμένες επιθέσεις 2 ατόμων και άνω. Πραγματικά πρέπει κάποιος να είναι πολύ ζώον για να κάνει invade έχοντας 200.000 και 500.000 souls επάνω του.:troll:
                  Έπεται η συνέχεια με πολύ σφαξίδι.

                  Comment


                  • Λολ δε χάνεις ψυχές όταν πεθαίνεις ως μπλε φάντασμα. Και ως κόκκινος απλά πας και τις μαζεύεις από κει που χρησιμοποίησες την πέτρα.
                    Τώρα το να μην τους βλέπει ο άλλος μου ακούγεται λίγο περίεργο. Τα κόκκινα και τα μπλε Forest Hunter φαντάσματα τα βλέπουν σίγουρα και οι 2, τώρα αν του Gwyndolin είναι διαφορετικά... Πάντως το ξέρεις πως αυτό που κάνεις είναι τρόλλινγκ του χειρίστου είδους;
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Γιατί trolling?
                      Να με συμπαθάτε κιόλας.

                      Comment


                      • Γιατί απλούστατα φαρμάρεις άλλους παίκτες για ΧΡ σε δύο εναντίον ενός μάχες.
                        Ενώ είναι προφανές ότι είσαι εκεί για PvP καλείς και άλλους παίκτες να σε βοηθήσουν. Όπως καταλαβαίνεις, λόγω δομής του παιχνιδιού, ο άλλος παίκτης έχει μηδενικές πιθανότητες νίκης εκτός κι αν είστε τελείως άχρηστοι. Αν δε, χρησιμοποιείτε και Estus Flask έχετε ξεφύγει τελείως.
                        Είναι σα να πηγαίνεις σε αγώνα δρόμου στίβου με μηχανάκι.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          Γιατί απλούστατα φαρμάρεις άλλους παίκτες για ΧΡ σε δύο εναντίον ενός μάχες.
                          Ενώ είναι προφανές ότι είσαι εκεί για PvP καλείς και άλλους παίκτες να σε βοηθήσουν. Όπως καταλαβαίνεις, λόγω δομής του παιχνιδιού, ο άλλος παίκτης έχει μηδενικές πιθανότητες νίκης εκτός κι αν είστε τελείως άχρηστοι. Αν δε, χρησιμοποιείτε και Estus Flask έχετε ξεφύγει τελείως.
                          Είναι σα να πηγαίνεις σε αγώνα δρόμου στίβου με μηχανάκι.
                          Λυπάμαι αλλά μέχρι να καταφέρω να κάνω summon τον συμπαίκτη μου βγαίνει η πίστη λόγω συνδέσεων. Όταν όμως το επιτυγχάνω ή αποτυγχάνω μου κάνουν invade κάθε μέλος της φατρίας και τις περισσότερες φορές βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να πολεμώ μόνος με 2 αντιπάλους και κάποιες φορές και 3
                          + του ότι δεν προλαβαίνω πάντα να φάω τους NPC και τους άλλους εχθρούς οπότε έχω και αυτούς να προσέχω.
                          Σε ένα μέρος όπως το Darkwood Garden που η πλειοψηφία των παικτών παίζει με συμπαίκτες γιατί εγώ να μένω μόνος και να μην προσπαθώ να καλέσω το δικό μου phantom?
                          Όσον αφορά τα estus flasks από την στιγμή που το παιχνίδι μου δίνει την δυνατότητα να τα χρησιμοποιώ χωρίς να cheatάρω γιατί να μην το κάνω όταν μπορώ?

                          Έχω νικήσει σαν Human ή Phantom 2 και 3 αντιπάλους ταυτόχρονα όπως και έχουμε ηττηθεί σαν ομάδα από έναν. Αν ο παίκτης ξέρει να παίζει καλά και δεν έχει προβλήματα σύνδεσης μπορεί να κάνει πολύ κακό σε flask και μη users.

                          Comment


                          • Δεν είπα πως αυτά που κάνεις είναι παράνομα, cheat κλπ. Και backstab όταν ο άλλος σου κάνει bow μπορείς να κάνεις. Απλά δεν είναι ευγενικό.

                            Με Gravelord Servant έχεις ασχοληθεί καθόλου; Δεν έχω καταφέρει ποτέ να εισβάλλω παρόλο που έχω βρει κάποια σημάδια...
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Την έχω πατήσει με τα Bow κτλ. Τις λίγες φορές που έκανα υπόκλιση τις έτρωγα ενώ όταν πρωτοξεκίνησα τις αναμετρήσεις βιαζόμουν και έριχνα πρώτος από μακριά lightning spears με αποτέλεσμα ο αντίπαλος να την φάει στην μάπα την ώρα που έκανε bow. Πλέον, δεν κάνω καθόλου υπόκλιση και περιμένω στην θέση μου μερικά δεύτερα όποιον κάνει τέτοια animations.
                              Για το Gravelord Servant δεν έχω ασχοληθεί αλλά έχω δει αρκετές φορές black phantoms τερατίδια στον κόσμο μου. Την μία και μοναδική φορά που πάτησα ένα τέτοιο summon για να παλέψω τον κατοχό του με περίμεναν 3 παίκτες οπότε έφαγα φόλα.
                              Πολέμησα ένα τυπά 401 level που μάλλον είχε φαρμάρει το vitality στο άπειρο καθώς δεν ψόφαγε με τίποτα.

                              Comment


                              • Εγώ δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να δω τίποτα από Gravelord... Ούτε Black Phantom ούτε να εισβάλλω. Κανένα από τα περίεργα τερατάκια (Vagrants;) έχεις συναντήσει;
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X