Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μπράβο παιδιά μου!! :phil:
    Νιώθω σαν το γέρο σοφό που έχει την τεράαααααστια εμπειρία (λέμε τώρα) αλλά επειδή τον πήραν τα χρόνια δεν μπορεί να παλέψει άλλο και παρακολουθεί με υπερηφάνεια τη νέα γενιά!

    Λόγω μη κατοχής κονσόλας εγώ παίζω Street Fighter EX3 με το μαστερικό pad του Akuma! Ferryman είσαι περήφανος για μένα; Off-topic βέβαια, αλλά ντάξ, είναι και αυτό SF!! Και τι Street Fighter!!
    *Ακολουθεί πόστ ΚΑΤΑΚΡΑΥΓΗΣ από Xeno*
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Θα απαντησω πιο μετα σε Burai και Ryu γιατι ειμαι βιαστικος, αλλα αν κανεις ψηνεται ειμαι μεσα σημερα anytime μετα τις 9.
      Το επομενο βημα ειναι και η συναντηση απο κοντα, να γλυτωσουμε και καθε ιχνος lag .

      Comment


      • Εννοείται πως απόψε μετά τις 9, 9μιση είμαι μέσα. :dwarf: Χάνονται τέτοια σκηνικά?

        Για local θα το κανονίσουμε κάπως. Ξεκινείστε 9 πρπ και θα μπω κι εγώ- απλά έχω έξοδο στις 6μιση πρπ αλλά υπολογίζω εκεί γύρω να έχω επιστρέψει.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Originally posted by Xeno View Post
          Τελος να προσθεσω την αξια 2 ακομα πραγματων.
          Crossups, δηλαδη να πηδας πανω απ τον αντιπαλο και να τον βαρας στην πλατη (αν μπορω να το πω) δηλαδη τον αναγκαζεις να αλλαξει την πλευρα απ την οποια αμυνεται. Ο Ryu ας πουμε το κανει με σωστο spacing και jumping mk. Μετα ακολουθειτε με οποιοδηποτε combo.
          Τελος ποτε μην κανετε ultra στην ψυχρα. 1 φορα θα πιασει αλλα 10 8α μεινετε ανοιχτοι σε οτιδηποτε.
          Αυτό είναι ένα από τα πιο εκνευριστικά πράγματα που μπορείς να κάνεις ειδικά σε charge chars που η κίνηση καθορίζεται αυστηρά από την κατεύθυνση που κρατάς. Με αποσυντονίζει απίστευτα όταν το κάνεις...

          Όσο για χθες, thanks για τα καλά λόγια Xeno, ομολογώ και δεν αστειεύομαι πως κι εγώ ξαφνιάστηκα από τη γενικότερη βελτίωση στο παίξιμο μου. Τελικά το πιο σημαντικό είναι να κατανοήσει κανείς το πως λειτουργούν οι βασικοί μηχανισμοί του gameplay, του τι λειτουργεί, τι όχι και κάτω από ποιες συνθήκες, παρά η εκμάθηση κινήσεων ή combos που σίγουρα βοηθάει αλλά σε μετέπειτα στάδιο. Και αυτό επιτυγχάνεται κύριως από την παρατήρηση ενός καλού αντιπάλου ή ενός αγώνα μεταξύ καλών παικτών, πέρα από την προσωπική εμπειρία που αρκετές φορές προυποθετει trial and error.
          Σίγουρα δεν έγινα παικτούρα και δεν πρόκειται να γίνω (και ούτε με καίει κάτι τέτοιο) απλά το παιχνίδι αποκτά σαφώς μεγαλύτερο ενδιαφέρον όταν γνωρίζεις τι κάνεις (σωστό ή λάθος) και όταν υπάρχει ροή και πίεση και από τους δύο αντιπάλους.

          Burai τα πρώτα matches μου φάνηκαν αστεία ομολογουμένως, κάναμε και οι δύο νομίζω φοβερά λάθη και γενιικά επικρατούσε ένα noob chaos. Η Rose δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο κατά τη γνώμη μου, έχει κυρίως άχρηστες κινήσεις και είναι και αργή. Μέχρι στιγμής, που στηριζόμουν κυρίως στις κινήσεις τις, έτρωγα πολύ ξύλο. Παρόλα αυτά λόγω του ότι έχει ένα σχετικά καλό range επιθέσεων με πόδια και μια καλή κίνηση που συνδυάζεται εύκολα και γρήγορα με απλές επιθέσεις παίζοντας απλά μπορείς να έχεις ένα καλό αποτέλεσμα.

          Sub_zero κάποιες στιγμές νόμιζα πως είχα απέναντι μου τον Ryu της cpu του Street Fighter II turbo, με το ανελέητο spamminghadouken και shoryuken για άμυνα. Ομολογώ πως στα τελευταία matches με δυσκόλεψες αρκετά και δεν είχα καταλλήξει σε κάποια στρατηγική για να σε πλησιάζω χωρίς να χάνω μισή μπάρα στην πορεία. Παρόλα αυτά ήταν μια καλή ευκαιρία να εξασκήσω το reflect της Rose και να το ενσωματώνω πιο εύκολα στην κανονική ροή παιξίματος, παρόλο που απέτυχα τις περισσότερες φορές να πιάσω το timing.

          Comment


          • Αυτό με τα crossups είναι πολύ σημαντικό. Το θέμα είναι πως κι εγώ αποσυντονίζομαι απίστευτα όταν μου συμβαίνει με Balrog. Είναι ο πρώτος charge μου και προφανώς έχω πολύ σκαρφάλωμα μέχρι να γίνουν δεύτερη φύση οι κινήσεις του. Το θέμα είναι πως είναι εύκολο- προσωπικά μιλώ πάντα- να αναφέρω στρατηγικές και combos με Balrog αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να τα εφαρμόσω. Ας πούμε το headbutt με db,bu πρέπει να γίνει δεύτερη φυση κάτι που με παιδεύει μιας και έπαιζα πάντα για κάποιο χαζό λόγο με db,uf( the stick noob λέμε)

            Ferry από ότι είδες τα πρώτα matches μου ήταν εντελώς all out attack και o oρισμός του mindless game. Είχα καιρό να πιάσω και το game, ήταν και το stick όπου πραγματικά δε μου έβγαινε τπτ ειδικά με shotos... Eλπίζω απόψε να είμαι κάπως καλύτερος.

            Τέλος πάντων θα ξεκλειδώσω μέχρι το βραδυ και τους υπόλοιπους chars να μη βλέπω όλη την ώρα ερωτηματικά
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Εεεεεε.....όταν μαζευτείτε για local ξύλο μην ξεχάσετε να μου πείτε!!!

              Burai στηρίζομαι πάνω σου ;)

              Sagat + Akuma ftw!!!
              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • Kανείς από εδώ μέσα να παίζει σε PSN δεν υπάρχει, ε?

                Μου 'ρθαν τα Sanwa parts, τα τοποθέτησα στο SE κι όλα δουλεύουν μια χαρά. Μου κόστισε περίπου 50ε. Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορεί να βρει ό,τι θέλει στο arcadeshop.de.

                Αν κανονιστεί συνάντηση, μπορώ να'ρθω και να φέρω PS3 κτλ. 'Sim και lag δε γίνεται.

                Comment


                • Oσοι ενδιαφερεστε για συναντηση απο κοντα στειλτε κανα ΡΜ μηπως κατσει τιποτα αυριο απο απογευμα μεχρι αργαμιση.
                  Faraday αν θες stick θα το εχεις.. Σε ps3 δεν εχω ακομα stick δυστυχως.
                  Επισης πηγε 9+ αλλα δεν ειμαι σπιτι και αν ειναι θα μπω κοντα στις 12 τελικα - συγνωμη παιδες αλλα προεκυψε μια αλλαγη σχεδιων.

                  Για αυριο dunno ποιος ψηνεται, παντως πηρα ενα οχι απο Ryu_gr.
                  Οσο υπαρχει χωρος παντως. τα αλλα ειναι απλα..

                  Comment


                  • Εγώ είμαι μέσα αλλά οκ. Νο prob και 12 μπορώ. Όποιος θέλει ας μπει και τώρα. Μακάρι να μπορούσα αύριο αλλά έχω ήδη κανονίσει.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Θα είμαι online κατά τις 12:30 1παρά. Για αύριο είμαι μέσα αν κανονιστεί τίποτα.

                      Comment


                      • Καμμία σχέση το σημερινό game με burai με το χθεσινό... Το πρώτο match ήταν κάπως νωχελικό και αργό λολ αλλά τα πράγματα πήραν γρήγορα τα πάνω τους και παίχτηκαν κάποια πολύ καλά και γρήγορα matchάκια.

                        Comment


                        • Είμαι ειλικρινά πτώμα( 10 ώρεσ SF σε μία μέρα:dizzy: ) Ferry thanks για τα ματσάκια το χάρηκα αλλά δεν έχω κουράγιο να σχολιάσω τώρα. Ελπίζω να πήρες το message μου πριν την κάνω γιατί δεν είδα καν αν το έστειλα από τη ζαλάδα.:xp:

                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Ας πούμε το headbutt με db,bu πρέπει να γίνει δεύτερη φυση κάτι που με παιδεύει μιας και έπαιζα πάντα για κάποιο χαζό λόγο με db,uf( the stick noob λέμε)
                            Ksereis pws mporeis na to katafereis afto?
                            Paikse kanoniko dilo me kapoion, alla eite sou vgainei eite oxi, esy prospathise na to kaneis synexeia.
                            Fysika tha paizeis kanonika den tha kaneis mono thn kinhsh pou thes na matheis, aplws tha kleineis pros ta ekei.
                            Stis 30 maxes tha sou exei ginei defterh fysh parolo pou den tha to ksereis.
                            Ase mia mera na perasei kai paikse thn epomenh, tha to deis monos sou.

                            Isxyei gia opoiadhpote kinhsh....
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Λοιπόν εγώ θα έρθω τελικά στο local, αν ισχύει πείτε μου! Αν όχι, it's OK!
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Ground thanks for the tip. Το διαπίστωσα κι εγώ χθες αυτό στο VS με τον Ferry.

                                Σχετικά με το VS συμφωνώ με τον Ferryman. To πρώτο ματς ήταν σαν ζέσταμα, βασικά αλλά στη συνέχεια το απόλαυσα και γενικά τα Vega VS Balrog ήταν μια χαρά. Σίγουρα εκανα χαζά λάθη, αποτέλεσμα και της εμμονής μου να βγάλω Ultra μέσω juggle( πάντα στο training τα πράγματα είναι πιο απλά) Μετά τα ματσάκια αυτά παίξαμε και στο πιο χαλαρό με Rose, Ken, Ryu, Cammy όπου τα πράγματα ειδικά από την πλευρά μου ήταν πολύ απλά.

                                Δεν ξέρω αν συνεχίσατα αργότερα, αλλά προσωπικά έβλεπα αστράκια και κάθισα να χαζέψω Tv και να κατεβάσω κανά demo. Τα λέμε σύντομα!
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X