Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Οντως ισχυει και με το παραπανω αυτο που λεει ο ground.
    Δοκιμαστε τα δυσκολα, μη βολευεστε στα ευκολα, ολο και κατι θα σας μεινει ετσι.
    Ειμαι μεσα παντως τωρα σε περιπτωση που θελει κανεις να μπει.

    Comment


    • Θα έμπαινα ρε φίλε αλλά έπινα τον καφέ στο pc με μουσική και μιλούσα msn. Τεμπέλιασα σήμερα το πρωί sensei.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Μου έστειλαν το δεύτερο pad (Ken). Τώρα τι να πω, παρακαλώ το Θεό να είναι για 360 και όχι για PS3 πάλι . Ανάψτε κι εσείς κανά κεράκι μπας και δούμε το φως.

        Comment


        • Άναψα το κεράκι μου, όποιος άλλος θέλει ας μη διστάσει.
          Throughout the world, lighting candles is a sacred ritual. We light a candle for many purposes: to illuminate darkness, dedicate prayers, solidify intentions, offer blessings, evoke Spirit, and/or to nourish Grateful Living.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Ειδα απαντηση Ριου ΓΚΡ και περιμενα να δω σχολια για το σημερινο σκηνικο.
            Οχι πως εγω αντεχω να πω κατι, ειμαι τελειως χωμα και παω να την πεσω.

            Εβανς ελπιζω αυτη τη φορα να εισαι τυχερος, κανενας αλλος δεν εχει ταλαιπωρηθει τοσο..

            Comment


            • Ευχαριστώ τον Ferryman που μας φιλοξένησε χθες, βρήκα και λεωφορείο μετά, τέλος καλό όλα καλά . Την επόμενη φορά θα΄ρθω κατευθείαν με τραμ και δε θα μπλέξω με μετρό, ηλεκτρικό κτλ.

              Για όσο έκατσα το ευχαριστήθηκα πολύ, μιας και πρώτη φορά έπαιξα με άλλους από κοντά.

              Όλοι προσπαθήσαμε (Ryu, συγχαρητήρια που παίζεις μ' αυτό το χειριστήριο) αλλά δεν νομίζω να νίκησε κανείς τον Xeno στα 5 παιχνίδια, που παίζει καλά και με pad και με stick, εκτελεί block strings και δεν χάνει link με τίποτα στα jabs/shorts.

              Περιμένω επόμενη συνάντηση και με περισσότερα άτομα .

              Comment


              • Φάση είχε χθες, είδα και για πρώτη φορά dhalsim να παίζει σωστά γιατί μέχρι στιγμής μόνο όταν βαριόταν ο Xeno στο online έπαιρνε dhalsim και κάναμε καραγκιοζιές.

                Highlight της βραδιάς: το online match με Burai που έπαιξε διαδοχικά με Xeno (ryu), εμένα (vega), Ryu_gr (fei-long), Sub_zero (ryu), Xeno (?), Ryu_gr (dan) και εμένα πάλι (honda), υποθέτω χωρίς να το γνωρίζει.

                Comment


                • Εννοείται γουστάρω ότι έχει να κάνει με Street Fighter! Πολύ δυνατή η παρουσία του Faraday ο οποίος μας εξέπληξε με τις δυνατότητές του. Ferryman και εσύ επίσης έχεις αποχαιρετήσει για τα καλά το button mashing και αρχίζεις να γίνεσαι μαχητής του δρόμου! Sub _zero τις κινήσεις βλέπω τις βγάζεις, αλλά δε χρειάζεται να κάνεις εσύ πάντα την πρώτη κίνηση. Παίξε λιγό πιο αργά και άσε τον αντίπαλο να κάνει το λάθος! (Π.χ. άστον να έρθει κατά πάνω σου και κάνε shoryuken). Ο Xeno αναμενόμενα ήταν ο καλύτερος της συνάντησης, αλλά επειδή είσαι πολύ αυστηρός στο θέμα fighting games ξέρω θα πεις ότι στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει! (Απορώ πως βασιλεύει ο Sagat χωρίς να είναι όλοι οι άλλοι τυφλοί, τέλος πάντων)


                  Buraiiiiiiii! Και σε σένα όπως στο Sub_zero παρατήρησα μια μικρή νευρικότητα αν και σε έβλεπα να κάνεις τις κινήσεις σου καλά. Π.χ. ενώ ήταν ο αντίπαλος κοντά σου, πάταγες πολλές φορές τη μικρή μπουνιά, why? Άραξε, πλησίασέ τον κι άλλο και πιάστον τον!
                  Γενικά το πιάσιμο είναι πολύ ύπουλο (ειδικά αν ο αντίπαλος είναι σε άμυνα) γιατί ο άλλος ούτε που το βλέπει!
                  Επίσης must τεχνική είναι να ακυρώνετε το Focus Attack ή να πατάτε -->, --> μετά από επιτυχημένο focus attack.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Το χαρηκα κι εγω πολυ το σκηνικο απ' την αρχη ως το τελος. Ευτυχως μαζευτηκαμε κι απο νωρις και ειχαμε χρονο να δουμε ο,τι θελαμε με την ησυχια μας.

                    Για τον Ferry τα ειπα αλλη φορα, παντως σιγουρα καθε μερα παιζει και καλυτερα και ολα αυτα με τον Vega, ενα χαρακτηρα που δεν εχει καν combos λιγο πολυ και συν τοις αλλοις εχει μια πραγματικα κακη Ultra.

                    O Faraday επαιζε περιπου οπως περιμενα και ηταν πολυ διαβασμενος αν κρινω απ το οτι δεν ειχε και καποια σοβαρη vs εμπειρια. Σιγουρα παντως εκανε ενα παραπανω απο καλο ντεμπουτο και αν συνεχισει ετσι, ειτε μεσω online, ειτε μεσω local meetings θα εχει πολλες ευκαιριες για περαιτερω βελτιωση.
                    Ο Dhalsim ειναι πονοκεφαλος για καθε αντιπαλο και δε μπορουσα προσωπικα να κανω πολλα περα απο το να σε πιεζω συνεχεια για να μην παρεις αποσταση και εχεις το πανω χερι.. Επισης οπως ειδες πεταγα πολλα lp shoryukens μπας και σου κοψω τα pokes.
                    Ελπιζω να τα ξαναπουμε με την 1η ευκαιρια τωρα που εμαθες κιολας πως να πηγαινεις στο Καλαμακι χωρις να κανεις το γυρο της Αθηνας.

                    Με τον Sub_Zero για καποιο λογο δεν παιξαμε καν παντως αλλα ειδα τα παιχνιδια του με τους υπολοιπους. Το οτι βγαζεις οποια κινηση θες οποτε θες ειναι πολυ καλο. Αφενος χρειαζεσαι περισσοτερα vs και αφετερου λιγοτερες special κινησεις και περισσοτερη πιεση απο κοντα.
                    Ειδες χθες εμενα και τον Ryu_gr να παιζουμε Ryu οποτε ελπιζω να πηρες μια ιδεα του τι εννοω. Hadokens μονο απο μακρια, καμια random super/ultra, αλμα για crossup, πιεση με crouching jabs/shorts και ΠΟΛΛΕΣ λαβες.
                    Το mind game δεν ειναι κατι τραγικο, το αποκτας οσο παιζεις με διαφορετικους αντιπαλους και βλεπεις στην πραξη ποιες επιλογες αποδιδουν και ποιες οχι.

                    Για το Ryu_gr τι να πω, δε νομιζω πως ημουν ανετος απεναντι σου, απεναντιας εχασα πολλα matches και μονο με το πρασινο βρωμερο τερας ημουν πιο χαλαρος.
                    Η Sakura και ο Ryu μου ηττηθηκαν και αυτο ειναι που μενει. H Sakura btw δεν τραβαει με τιποτα, εχει πραγματικα απειρες ελλειψεις, αλλα δεν παυει να ειναι schoolgirl με εντυπωσιακα combos .

                    Ξερω οτι δινω πολυ βαρος σε combos και flashy βλακειες και γενικα κατα τ' αλλα κανω πολλα λαθη στον τροπο με τον οποιο παιζω, αφου εσυ κανεις λιγοτερα jumps κτλ, αρα λιγοτερες ευκαιριες λαθους.
                    Ας μην ξεχναμε πως επαιζες και με το μουφοpad και παρολαυτα εκανες σχεδον ο,τι ηθελες περα απο ultra που μια εβγαινε και δυο οχι.

                    Σωστα αυτα που ειπες στους αλλους περι σημασιας throws και follow-ups των focus attacks.
                    Μαθετε να κανετε dash και μετα κατι σιγουρο και απλο.
                    Πχ ο Ryu κανει για πλακα ενα cr. hp, hk tatsumaki και αν εχει ex/super/ultra κανει ακομα καλυτερα πραγματα. Ο Vega εχει το df+HK, d+u+KK charge move που τελειωνει σε λαβη στον αερα με ενα f+P αν δεν απατωμαι.

                    Στο τελος οντως παιξαμε και με τον Burai ο οποιος επαιζε Braid και μαλλον του καναμε χαλαστρα.
                    Παιξαμε ολοι στη σειρα οντως εναντιον του και ο χαρακτηρας που ξεχασε ο Ferry ηταν ο Rufus που πηρα 1 φορα.
                    Κωστα καλα επαιξες, αλλα μου εκαναν κι εμενα εντυπωση τα πολλα ορθια jabs. Η λαβη ειναι οντως πολυ καλυτερη λυση, αλλα οταν θες τουλαχιστον να πιεζεις απο κοντα να κανεις μονο σκυφτα jabs.
                    Αυτο ισχυει για ολους τους χαρακτηρες, ποτε ορθια jabs γιατι και λιγοτερες επιθεσεις θα κοψετε ετσι, αλλα και ειστε ανοικτοι σε low attacks.

                    Στο τελος οι 4 μας χωρις τον Faraday που ειχε ηδη φυγει πηγαμε και για μασα κατα τις 12+ και μετα ημασταν ψιλονεκροι, αν και καποιος προτεινε να παμε πισω για περισσοτερο SF.
                    Ευτυχως καπου εκει το διαλυσαμε βεβαια γιατι ημουν κομματια, αλλα οκ τι αλλο να πω περαν του οτι περιμενω να δω ποτε θα ειναι η επομενη ευκαιρια για κατι καλο και που.

                    Ισως να μπορω εγω να αναλαβω για το επομενο ΠΣΚ αλλα δεν ξερω ακομα.
                    Αυτα για την ωρα... til the next time.

                    ===================================
                    ===================================

                    Επ ευκαιριας δειτε και τα specs της pc version:

                    Minimum
                    OS: Windows XP
                    CPU: Intel Pentium 4 2.0GHz or higher
                    RAM: 1GB or higher
                    HDD: 10GB of free space or more
                    Video: DirectX 9.0c/Shader3.0 or higher, NVIDIA GeForce6600 series, ATI Radeon X1600 or higher, VRAM: 256MB or higher
                    Sound: Direct Sound, DirectX 9.0c (or higher)
                    Input Devices: Mouse, Keyboard

                    Maximum/Recommended
                    OS:Windows Vista
                    CPU: Intel Core2Duo 2.0GHz or higher
                    RAM: 2GB or higher
                    HDD: 10GB of free space or more
                    Video: DirectX 9.0c/Shader3.0 or higher, NVIDIA GeForce8600 series, ATI Radeon X1900 or higher, VRAM: 512MB or higher
                    Sound: Direct Sound, DirectX 9.0c (or higher)
                    Input Device: Xbox 360 controller for Window

                    Comment


                    • Πω πω αναλύσεις... Θα τις διαβάσω με προσοχή αργότερα γιατί μόλις μπήκα σπίτι από μια μεγάααλη βόλτα με ζέστη.

                      Απλά για το ματς χθες να πω, πως δεν ήμουν στο mood για SF( και φάνηκε) αλλά μόλις είδα πως ήσασταν όλοι μαζί ε δεν μπορούσα να πω όχι με τπτ. Xαίρομαι πολύ που έπαιξα με όλους σχεδόν. Η πλάκα είναι πως κατάλαβα πότε έπαιξα με Ferry και τον Xeno( νομίζω το ? είναι ο Rufus- αναγνώρισα την κίνηση trademark juggle σε Ultra :bleh

                      C ya soon!!
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Αν και ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται όταν βλέπω άλλους να παίζουν θα κάνω κάποια σχόλια. Ο Faraday παρουσιάστηκε αρκετά δυνατός με dhalsim, ειδικά στα παιχνίδι με τον ferry που του βγήκαν και οι κινήσεις. Ο ferry μου φάνηκε απίστευτα βελτιωμένος σε σχέση με την προ ολίγων ημερών μάχη μας στο live, τόσο με rose όσο και με vega. O ryu_gr κάνει αόρυβη δουλειά ενώ είναι άξιο θαυμασμού ότι παίζει με 360pad την στιγμή μάλιστα που στον χώρο υπήρχαν και 2 figthpad. O Xeno με διαφορά ο καλύτερος της συνάντησης όχι μόνο γιατί τους έδειρε όλους (εγώ κατάφερα και τον απέφυγα) και έκανε πράγματα που μερικές φορές τν έχανα τελείως, αλλά και γιατί είχε τεράστια ποικιλία από παίκτες που χρησιμοποιούσε.

                        Το οτι βγαζεις οποια κινηση θες οποτε θες ειναι πολυ καλο.
                        όπως στο Sub_zero παρατήρησα μια μικρή νευρικότητα αν και σε έβλεπα να κάνεις τις κινήσεις σου καλά. Π.χ. ενώ ήταν ο αντίπαλος κοντά σου, πάταγες πολλές φορές τη μικρή μπουνιά, why?
                        Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Π.χ οι μπουνιές που λεει ο ryu είναι από αποτυχημένα shoryuken. Βελτιώνομαι σε αυτό το κομμάτι αλλά έχω ακόμα δουλειά. Επίσης πολλές φορές κάποιες κινήσεις μου βγαίνουν καταλάθος, αυτό σε κάποιες περιπτώσεις είναι καλό όπως πχ super μετά από shoryuken και κάποιες όχι όπως όταν θέλω να βγάλω ultra και μου βγαίνει ex shoryuken.

                        Σε ατομικό επίπεδο αυτό που κρατάω από χθες είναι το ότι υπό τις οδηγίες του μέγα δάσκαλου-master Ryu_gr έβαλα στο ρεπερτόριο μου και τις λαβές-Mind game.
                        Γενικά η συνάντηση ήταν πολύ καλή. Το μόνο κακό είναι ότι είμασταν αρκετοί και υπήρχαν μεγάλα κενά μεταξύ των παιχνιδιών που έπαιζε ο καθένας. Άλλη φορά άμα οργανωθούμε πιο καλά μπορούμε να έχουμε και δεύτερη tv-κονσόλα και εκεί να γίνει πραγματικά πανικός.

                        Απλά για το ματς χθες να πω, πως δεν ήμουν στο mood για SF( και φάνηκε) αλλά μόλις είδα πως ήσασταν όλοι μαζί ε δεν μπορούσα να πω όχι με τπτ. Xαίρομαι πολύ που έπαιξα με όλους σχεδόν. Η πλάκα είναι πως κατάλαβα πότε έπαιξα με Ferry και τον Xeno( νομίζω το ? είναι ο Rufus- αναγνώρισα την κίνηση trademark juggle σε Ultra :bleh
                        Και τώρα ήρθε η ώρα να ακούσεις τα παράπονα μου, αφού έφυγες όταν ήταν να παίξεις με εμένα

                        Comment


                        • Βραδακι θα μαι ψιλοχαλαρος και λεω να μπω καποια στιγμη κατα τις 8-9.
                          Αν κανεις ψηνεται εχει καλως.

                          Επισης περιμενω επαναληψη σκηνικου συγκεντρωσης αν υπαρχει ορεξη/προθεση για κατι τετοιο απο μερικους ακομα.

                          Χθες επαιξα μονο με Ferryman και ο Vega τα παει σταθερα καλα, ενω με την Cammy μαλλον καταλαβε ποσο unsafe ειναι το spiral arrow, το cannon spike, η super και η ultra οταν δεν τα κανεις combo με το οτιδηποτε.
                          EX Hooligan throw ftw.

                          Εγω παλι λεω να ασχοληθω λιγο παραπανω με την Chun-Li την οποια ως τωρα την εχω παραμελησει τροπον τινα και οχι τιποτα αλλο, αλλα ειναι η μονη παικτρια που χρησιμοποιω αρκετα σε ολα τα Capcom games που παιζω (SF2, SF3, CvS2).

                          Y.Γ.

                          Επισης τωρα που το θυμηθηκα να πω πως το fightpad με βολεψε πολυ. Πρωτη φορα το δοκιμασα προχθες οταν χρειαστηκε να παιξω με τον Faraday και επειδη ειχαμε 1 stick πηρα εγω το pad.
                          Μια χαρα μου φανηκε, εβγαζα σχεδον οτι ηθελα παιζοντας με Ryu και μονο στα λιγο πιο advanced το εχανα (FADC), γιατι ηθελα να πατησω 2 κουμπια και παταγα παραπανω μην εχοντας συνηθισει το pad.. Σε μια φαση που το δοκιμασαμε παντως οσο ημασταν σε training mode ολα ηταν μια χαρα και FADCs, Ultras κτλ βγαιναν πολυ ανετα.
                          Αισιοδοξω για το οτι θα δουν μεγαλη διαφορα οσοι το περιμενουν ακομα (Evans, Deus) και καποιοι θα πρεπει να αρχισουν να παιζουν με αυτο αντι να παιζουν με 360 pad οταν εχουν διπλα τους 2 fightpads διαθεσιμα (για ποιον χτυπαει η καμπανα; ).

                          Comment


                          • Originally posted by Xeno View Post
                            Αισιοδοξω για το οτι θα δουν μεγαλη διαφορα οσοι το περιμενουν ακομα (Evans, Deus) και καποιοι θα πρεπει να αρχισουν να παιζουν με αυτο αντι να παιζουν με 360 pad οταν εχουν διπλα τους 2 fightpads διαθεσιμα (για ποιον χτυπαει η καμπανα; ).
                            Χεχε ;) η αλήθεια είναι ότι θέλω αρκετό χρόνο προσαρμογής όταν αλλάζω pad. Πρέπει να αλλάξω... "drivers" και δυστυχώς δεν έχω τεχνολογία plug 'n play . Έχω μελετήσει αρκετά τα πατήματα του 360 pad πάνω στο SFIV και με τρομάζει η αλλαγή!
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Xeno μόλις έρθουν τα χειρηστήρια με το καλό θα βάλω gold και θα αρχίσω να μπαίνω να παίζω και εγώ κανα ματσάκι.Ανυπομονώ να σας παίξω να μάθω λίγο καλύτερο street fighter γιατί η αλήθεια είναι μόνο με arcade και training δεν θα είναι εύκολο να μάθεις να παίζεις καλά.Είναι και το xbox360 pad που περιορίζει ΠΑΡΑ πολύ...Eίναι πολύ δύσκολο να εκτελέσεις κομπος και κάποιες ultra moves καθώς πολλές αντί για ultra εκτελείται ex special move.

                              Θέλω πολύ να ασχοληθώ με chun li και cammy πάντως.Δεν λέω και οι shotokans καλοί είναι αλλά έχω όρεξη να ασχοληθώ και με άλλους χαρακτήρες.

                              Άντε σύντομα θα μπω και εγώ στο παρτυ...


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Looking forward to it George.
                                Δειλα δειλα εχει δημιουργηθει ενας πυρηνας ατομων απο το GO ο οποιος θα μεγαλωσει λιγο λιγο οταν βρουν ολοι (εσυ και ο αδερφος σου, ο Aλεξανδρος, ο Jedah κτλ) τα χειριστηρια ή sticks που θελουν.

                                Σημερα επαιξα με τον Sub_Zero σχεδον 40 matches μονοκοπανια και συζητησαμε κατ' ιδιαν αρκετα πραγματα σχετικα με αυτα. Ηδη εβαλε παντως στο ρεπερτοριο του καποια πραγματα που του λεγαμε προχθες με τον Ryu_gr και παιζοντας πολλα vs θα μαθει αλλα τοσα, γιατι πιστευω πως δε χρειαζεται σωνει και καλα να κανεις 20 hit combos για να νικησεις, αλλα να παιζεις απλα και εξυπνα.

                                H Chun που λες εχει πολυ ενδιαφερον και μου την ψιλοβιδωσε να ασχοληθω με αυτην λιγο πιο σοβαρα. Θελει λιγο ψαξιμο και παροτι δεν ειναι top-tier, ειναι αρκετα καλη και πανω απ ολα fun to play.
                                H Cammy δε με τρελαινει, αλλα ειναι επισης μια πολυ καλη επιλογη και πρεπει να ναι εξισου fun.

                                To cast γενικα ειναι πολυ πλουσιο και επειδη κοιταω πολυ το fun factor παιζω με 10 χαρακτηρες λιγο πολυ και δε με νοιαζει αν δεν τους ξερω ολους εξισου καλα, μου αρκει να χαιρομαι τα vs που παιζω και η ποικιλια χαρακτηρων με κανει να μη βαριεμαι με τιποτα λιγο πολυ.

                                Comment

                                Working...
                                X